
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 125 V |
| Length | 11.7983 mm |
| Width | 3.6 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Number of Pins | 5 |
| Height | 6.7818 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 125 V |
| Depth | 3.6 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2 mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2 mm |
| Current Rating | 4 A |
| Max Voltage Rating (DC) | 125 V |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Approvals | CSA |
| Orientation | Vertical |
| Operating Supply Voltage | 125 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Color | Natural |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 5 |
| ELV | Compliant |
| Connector Type | Header |
| Wire/Cable Gauge | 22 AWG |
| Number of Positions | 5 |
| Number of Rows | 1 |
| Row Spacing | 5.51 mm |
| Housing Material | Nylon |
| Wire/Cable Type | Discrete |
| Connector System | Wire-to-Board |
| Contact Style | Straight |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Shape | Rectangular |
| Contact Current Rating | 4 A |
| Housing Color | Natural |
| Plating | Tin |
| Contact Mating Length | 4.4958 mm |
| Body Plating | Tin |
| PCB Thickness | 800 µm |
| Tail Length | 3.2 mm |
| Plating Thickness | 2 µm |
| Mating Post Length | 4.4958 mm |
| Contact Shape | Round |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Sealable | No |
| Mating Retention | Without |
| Termination Post Length | 3.2 mm |
Stock: 15758
Distributors
pcbx
Unit Price$0.32533
Ext.Price$0.32533
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.32533 | $0.32533 |
| 10 | $0.27592 | $2.75920 |
| 25 | $0.26134 | $6.53350 |
| 50 | $0.24753 | $12.37650 |
| 100 | $0.23445 | $23.44500 |
| 300 | $0.22149 | $66.44700 |
| 500 | $0.20925 | $104.62500 |
| 1000 | $0.19925 | $199.25000 |
| 3000 | $0.18825 | $564.75000 |
| 5000 | $0.17786 | $889.30000 |
| 10000 | $0.17228 | $1722.80000 |
